Egészség- és Szociális Tudományi Kar
A gyermeki lélek természeténél fogva rugalmas, a fogantatástól kezdve a nagykorúvá válásig tartó fejlődési folyamatban éppen ezért az egyik meghatározó jellemvonás a lélektani rugalmasság, a reziliencia.
A szerkesztett kötet szerzőjének írásai az elmúlt évtized magyar gyermeki reziliencia kutatásainak eredményeit vonultatják fel, rámutatva az egészséges fejlődést, a nehézségek ellenére is lehetővé tevő reziliencia jellemvonás meghatározó elemeire és a közöttük fennálló kapcsolódásokra.
Mindezek ismeretében akár szülőként, akár a gyermekekkel, fiatalokkal, családokkal, osztály- és iskolai közösségekkel foglalkozó támogató felnőttként, segítőként képessé válhatunk arra, hogy egy-egy megterhelő sorsállapot hosszú távú fennállása ellenére is boldogulni képes, lélektanilag rugalmas gyermekeket neveljünk. Énhatékonyságukat – esetleges traumatizáltságuk ellenére is – hitüket és az élet értelmébe vetett bizalmukat növelve válhatunk az életükben (ki)utat mutató „hétköznapi varázslókká”. A jellemvonást meghatározó sokféle tényező közös eredője a belülről fakadó és kívülről érkező, befogadott szeretet, melyből a gyermek egyéni sorsállapotának szubjektív megélése, belső erőforrásrendszere és az őt körülvevő társadalmi környezet hatásaihoz mérten eltérő mértékben és módon fér hozzá, ezért rezilienciamintázata is egyéni, egyedi. A rezilienciaszemléletű, szeretetközpontú élet tervezésére, vezetésére nevelni komoly felelősség, szép hivatás. Az írásokból a gyermekek mindenekfelett álló érdekét szolgáló és az eltérő szükségleteiket is szem előtt tartó innovatív módszerek és programok gyermekreziliencia és szülői attitűdformáló hatásairól is olvashatunk.
A pedagógusok, szociális munkások, szociálpedagógusok, szülőkkel és családokkal foglalkozó szakemberek (családkonzulensek, pszichológusok, családterapeuták) képzésében tankönyvként is ajánlott kötet végén megtalálhatók azok a validált rezilienciát mérő eszközök, melyekkel a 10-23 éves korban lévők egyéni rezilienciamintázata és rugalmassági szintje egyszerűen és gyorsan láthatóvá válik, segítve a hatékony beavatkozás tervezését.
A gyermeki lélek, lelkület megőrzésének készsége a felnőttkori rugalmasság alapjául is szolgál, ezért szeretettel ajánljuk minden boldogulni vágyó, egyensúlyra törekvő olvasó számára. „…Annakokáért a törvénynek betöltése a szeretet.” (Róm. 13,10)
Dr. habil. Homoki Andrea
A kötet megvásárolható a Gál Ferenc Egyetem webshopján.