Hirek
Az Ívek-Pályák-Alkotások című jubileumi, 2021-ben 70 évesek, Grandt János képzőművész, Lonovics László a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Kar docense, képzőművész, Széri-Varga Géza szobrászművész kiállításának megnyitójára és Cs. Tóth János bibliográfiai kötetének bemutatóját 2021. június 3-án (csütörtök) 18.00 órakor tartják a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban.
LONOVICS LÁSZLÓ
festő – és grafikusművész
1951-ben született Békéscsabán. A Juhász Gyula Tanárképző Főiskola földrajz-rajz szakán végzett 1975-ben. A Magyar Iparművészeti Főiskolán diplomázott 1997-ben.
Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Képző-és Iparművészek Szövetségének, a Magyar Elektrográfiai Társaságnak, a Magyar Festők Társaságának és a Nemzetközi Kepes Társaságnak. 1994-tôl 2017-ig a Békéstáji Művészeti Társaság elnöke volt, amely a Békés megyei hivatásos képző – és iparművészek egyesülete.
A tanítással párhuzamosan pályakezdése óta folyamatosan alkot. Műveivel 1976 óta rendszeresen részt vesz országos és nemzetközi kiállításokon, művészeti szimpóziumokon és művésztelepeken. A hetvenes évek második felében többször kiállít a Fajó János vezette budapesti Józsefvárosi Galériában. Korai figurális festményei után ebben az időszakban sík konstruktív stílusú táblaképeket fest, és szitanyomással sokszorosított grafikákat készít. Ezekre erősen redukált, geometrikus kompozíciók jellemzőek. Ezt követően – a nyolcvanas évek elején – kezdett a fénnyel történő kifejezés lehetőségeivel foglalkozni. Egyéni kifejezésmódját ebben az időszakban sikerült kialakítani leginkább. A korábbi geometrikus vonalak, kalligrafikus, gesztusszerű lendületes fényvonalakká váltak grafikáin. E munkái készítéséhez felhasználja a fotózást is. Majd ezzel a technikával rögzített fényrajzait szitanyomással sokszorosította. Grafikái továbbra is megőrzik korai munkáira jellemző egyszerű, tiszta kompozíciós struktúrát. A Nemzetközi Kepes Társaság tagjaként a szervezet kiállításain, szimpóziumain rendszeresen részt vett.
A 90- es évek második felétől kezdett foglalkozni számítógépes grafikák készítésével. Ezzel a technikával készített alkotásainak témája továbbra is a fény ábrázolása. Korábbi munkáival ellentétben kompozíciói színesebbé és összetettebbekké váltak. A számítógépes grafikák készítésével párhuzamosan fest is. Alkalmazott grafikusként is tevékenykedik, rendszeresen tervez könyveket és grafikai arculatokat, többek között a Bárka című folyóirat tervezője és grafikai szerkesztője.
Művészetszervező tevékenysége is jelentős, a térség művészeti közéletének meghatározó alakja. Békéscsaba és Békés megye helyi, országos és nemzetközi kapcsolatainak kialakításban és szervezésében döntő szerepet játszik. A Békéstáji Művészeti Társaság, több mint két évtizedig tartó vezetőjeként számos külföldi – finn, horvát, lengyel, román, szerb, szlovén, szlovák – művészeti szervezettel alakított ki szakmai együttműködést. 1976-tól 1989-ig évente résztvevője és egyik szervezője volt a Békéscsabai Országos Grafikai Művésztelepnek. 2003-tól 2017-ig a Békéscsabai Nemzetközi Művésztelep vezetője volt. Alkotó munkájától elválaszthatatlan művészetpedagógia tevékenysége.
1975-tôl 1991-ig általános iskolában tanított. 1991-tôl főiskolai oktató, jelenleg a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karának docense. Erasmus program keretében több külföldi egyetem vendégoktatója volt. (Konstantin Filozófus Egyetem, Szlovákia; Partium Keresztény Egyetem, Románia; Rózsahegyi Katolikus Egyetem, Szlovákia; Temesvári Nyugati Tudományegyetem, Románia)